Rozpoczynamy cykl biogramów postaci, które naszym zdaniem zasługują na to, aby zostać patronami ulic w Gminie Rogoźno. Jednocześnie zachęcamy do zgłaszania własnych propozycji osób zasłużonych do naszego cyklu. Kandydatów można zgłaszać na adres poczty elektronicznej kronikarogozinska@wp.pl. Zebrane biogramy staną się zaczątkiem Rogozińskiego Słownika Biograficznego, który planujemy umieścić na Kronice Rogozińskiej, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł się z nimi zapoznać.
Cykl rozpoczynamy od postaci wybitnego polskiego biblisty, wykładowcy Św. Jana Pawła II.
Ks. Aleksy Klawek przyszedł na świat 11 maja 1890 roku w Rogoźnie. W 1909 roku, po ukończeniu rogozińskiego gimnazjum wstąpił do Seminarium Duchownego w Poznaniu. Po jego ukończeniu 15 lutego 1913 roku w Gnieźnie przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1914-1917 studiował biblistykę i orientalistykę na uniwersytetach w Munster, Monachium i Wrocławiu, broniąc na tym pierwszym w 1917 roku doktorat z teologii pracą Das Gebet zu Jesus. Był także studentem arysologii na uniwersytecie w Paryżu. 2 lata po obronie doktoratu ks. Klawek został wykładowcą biblistyki Starego i Nowego Testamentu w Seminarium Duchownym w Gnieźnie, a następnie w Poznaniu. Działał jednocześnie w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk.
1921 rok przyniósł habilitację ks. Klawka na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie po dwóch latach objął kierownictwo katedry nauk biblijnych. W roku akademickim 1926/1927 pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego, a w roku 1933/1934 - prorektora. W 1929 roku uzyskał on nominację na profesora zwyczajnego lwowskiej uczelni. Pełnił rolę redaktora Przeglądu Teologicznego i Ruchu Teologicznego.
W trakcie II wojny światowej ks. prof. Klawek był więziony przez Niemców w poznańskim Forcie VII, skąd został uwolniony w 1941 roku. Po uwolnieniu wyjechał do Generalnego Gubernatorstwa, gdzie ukrywał się na terenie diecezji tarnowskiej.
Po zakończeniu okupacji niemieckiej został kierownikiem Katedry Egzegezy Starego Testamentu Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim, którą to funkcję pełnił przez 9 lat. Po dwóch latach od objęcia katedry został dziekanem Wydziału Teologicznego, którym kierował do 1951 roku. Jako dziekan podpisał dyplom doktorski Karola Wojtyły. Był organizatorem zjazdów naukowych Towarzystwa Teologicznego oraz założycielem i redaktorem Ruchu Biblijnego i Liturgicznego. Należał jako członek korespondent do Polskiej Akademii Umiejętności. Na Uniwersytecie Jagiellońskim ks. prof. Aleksy Klawek wykładał do 1966 roku, kiedy to został wykładowcą biblistyki Starego Testamentu w krakowskim seminarium duchownym. Był inicjatorem powstania Biblii Poznańskiej, uznanej przez biblistów za najlepsze tłumaczenie Pisma Świętego na język polski.
Ks. prof. Aleksy Klawek zmarł 22 listopada 1969 roku w Katowicach. Jest pochowany na cmentarzu parafialnym w Rogoźnie.
Bibliografia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksy_Klawek (dostęp: 27.10.2024)
red. Bełch L., Mikołajczyk M., Rogoźnianin XX wieku. Biogramy nominowanych do tytułu. Rogoźno 2001.