„Pani Aty droga na Olimp czyli rzecz o Wojciesze Dutkiewicz”

24 października 2023 r. sala Ośrodka Kultury zamieniła się w scenę niezwykłego spektaklu teatralnego obrazującego ścieżki życia wybitnej Rogoźnianki, patronki Muzeum Regionalnego, nauczycielki, uczestniczki Powstania Wielkopolskiego, działaczki licznych stowarzyszeń – Wojciechy Dutkiewicz, znanej jako Pani Ata. Kolejno ożywały postaci bohaterki z różnych lat życia ujęte w ramki fotografii. Klamrą spinającą przedstawienie był fikcyjny wywiad Ireny Dziedzic przeprowadzony z Panią Atą w ramach emitowanego niegdyś (lata 1956-1981) w Telewizji Polskiej cyklu Tele-Echo. Poznaliśmy Panią Atę jako dziewczynę, młodą kobietę, sanitariuszkę Powstania Wielkopolskiego, nauczycielkę, miłośniczkę przyrody, ale przede wszystkim „strażnika pamięci” o przeszłości Rogoźna. Nurt narracji przeplatany był układami tanecznymi oraz piosenkami patriotycznymi, które tworzyły atmosferę minionych lat. Przez cały spektakl obecny był cień dorosłej Pani Aty pamiętanej z filmu „Szacunek” (1973 r.), w finałowej scenie wychodzącej z ramy zdjęcia wraz z wcześniejszymi wcieleniami.

Po spektaklu przyjętym przez wzruszonych widzów owacjami na stojąco podziękowania dla wszystkich 35 uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Przemysława II w Rogoźnie zaangażowanych w powstanie przedstawienia wręczyli Burmistrz Rogoźna Roman Szuberski i prezes Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna Lucyna Bełch. Następnie podziękowano dyrektorowi LO Robertowi Kornobisowi.

Ewa Zalejarz scenarzystka i reżyserka spektaklu, spiritus movens całego przedsięwzięcia, oprócz długotrwałych braw otrzymała podziękowania od Burmistrza Rogoźna Romana Szuberskiego, prezesa TPR Lucyny Bełch oraz młodzieży uczestniczącej w „Pani Aty drodze na Olimp …”.

Niezwykły wieczór magii wyobraźni zakończyło wspólne odśpiewanie piosenki „Pokolenia”.

„Każde pokolenie ma własny czas
Każde pokolenie chce zmienić świat
Każde pokolenie odejdzie w cień
A nasze nie”

Spektakl odbył się w ramach projektu „Wojciecha Dutkiewicz – życie i dzieło” realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Rogoźna we współpracy z Rogozińskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku i Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju i Aktywizacji Społecznej Sołectwa Owczegłowy Baranek.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

tekst: Lucyna Bełch

zdjęcia: Natalia Pietrowiak, Urząd Miejski w Rogoźnie